Rekonakruktif Cerrahi

Çapa Angora Balgat Veteriner Kliniği

Rekonstrüktif Cerrahi Hizmeti

Rekonstrüktif cerrahi, veteriner hekimlikte doğmasal defektler, gelişimsel anomaliler, travmalar, yanıklar ve tümöral oluşumlardan etkilenen dokuların onarılması ve yeniden şekillendirilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Cerrahların, dokuların kan desteğine ve anatomik yapısına yeni bir anlayışlayaklaşmaları sayesinde son 20 yılda veteriner hekimlik alanında rekonstrüktif cerrahi açısından büyük gelişmeler kaydedilmiştir.

Hayvanlarda genellikle derinin doğal esnekliği, yaraların primer iyileşmesine izin verir niteliktedir. Ancak geniş lezyonlarda, anatomik yönden önemli ve acil olarak kapatılması gereken bölgelerde, gerginlik oluşmadan kapatılma olasılığı ol- mayan (alt ekstremite bölgeleri gibi) yaralarda rekonstrüktif cerrahi tekniklerinden yararlanılır. Hayvanlarda derinin yapısı,
özellikle kalınlığı, kıl örtüsü ve dolaşım ağı açısından insanlarla olduğu kadar, türler ve ırklar arasında da farklılıklar gösterir.1-3 Bu nedenle başarılı bir rekonstrüksiyon için, derinin fonksiyonel anatomisi ve yara idaresini tam olarak anlamış olmak, doğru tekniği seçmek ve akılcı bir planlama yapmak gereklidir.4Bir çalışmada granulasyon dokusu oluşumunun kedilerde (19 gün) köpeklere (7,5 gün) göre
daha yavaş; ensizyon gerilme direncinin de %50 daha düşük olduğu belirtilmiştir. Buna göre subkutan dokunun yara kapatılması sırasında alınması, iyileşmesini özellikle kedilerde güçleştirmektedir.

Balgat Veteriner Kliniğimize bekleriz. Çapa Angora Veteriner Tıp Merkezi olarak her zaman açık ve hizmetinizdeyiz.

Hızlı İletişim

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm soruları iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.