Evcil Hayvanlarımızı Neden Aşılatmalıyız?

Evcil Hayvanlarımızı Neden Aşılatmalıyız?

Evde ya da dışarıda baktığımız canlarımızı pek çok hastalığa karşı koruyabilmemiz için düzenli olarak aşılarını yaptırmalıyız. Yavru kedi ve köpekler ortalama 6-8 haftalık iken annelerini emmeyi bırakıp sütten kesilirler. Bu döneme kadar anne sütü (kolostrum)’nün yavruların bağışıklığın gelişmesinde çok büyük katkısı vardır. Sütten kesildikleri ve anneden aldıkları maternal antikorların etkisinin azalması ile çeşitli hastalıklara açık hale gelirler. Bu nedenle yavru hayvanların ortalama 55-60 günlük iken aşılamalarına başlanması gerekir. Devam eden süreçte ise bu aşıların yıllık tekrarları yapılarak korumanın devam etmesi sağlanır. Kliniğimizde aşı kontrol ve takipleri yapılmaktadır.
KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ Uygulama Zamanı – Yapılması Gereken Aşı
7. Haftalık – İç ve Dış paraziter uygulama
8. Haftalık – 1. Karma aşısı
9. Haftalık – 1. Bronchine Aşısı
10. Haftalık – 1. Coronavirus Aşısı
11. Haftalık – 2. Karma Aşı tekrarı
12. Haftalık – 2. Bronchine Aşı Tekrarı
13. Haftalık – 2. Coronavirus Aşı Tekrarı
14. Haftalık – 3. Karma Aşı tekrarı
15. Haftalık – 1. Lyme Aşısı
16. Haftalık – Kuduz
16. Haftalık – 2. Lyme Aşı tekrarı
Köpek Karma Aşısı: Karma Aşısı içerisinde birçok hastalık için önemli bir etken sayılmaktadır. Veteriner hekimlerinin en çok dikkat etmesini önerdiği bir aşı türüdür. İlk Karma Aşısı yaklaşık olarak köpeklerde 7 haftalık olduktan sonra yapılmaktadır.
Bronchine Aşısı: Bu hastalık çok bulaşıcı, “barınak hastalığı” olarak da bilinen bir akciğer enfeksiyonudur. Öyle ki, köpeğin hasta bir köpekle yanyana durması dahi hastalığı alması için yeterlidir. Temas etmesi gerekmez. Bu da yüzde 50 civarında öldürme oranına sahip bir hastalıktır. Hayatta kalanlar da akciğer kapasitesinin büyük bölümünü kaybeder. Coronavirus Aşısı: Coronavirus hastalığı köpeklerde de görülmektedir. Solunum veya vücut teması ile bulaşmaktadır. Büyük bir soruna neden olmadan önlem alınması hem köpeğiniz hem de sizler için yararlı olacaktır.
Rabies (kuduz aşısı): İlk aşılama 12 hafta ya da daha büyük olan köpeklere uygulanır. Kuduz aşısı tekrarının kanunen yılda 1 kez yapılması zorunludur. T.C. kanunları gereği tüm köpek sahiplerinin kuduz aşısı yaptırma zorunluluğu vardır. Eğer ki herhangi bir şekilde kuduz aşısı olmayan bir köpeğin başkasını ısırması sonucu oluşan maddi ve manevi tazminant ödemek durumunda kalır.
Borreliaburgdorferi (Lyme Hastalığı): Hastalığın ortaya çıktığı bölgelerde uygulama yapılmalıdır. Başlangıç için çift tekrar (gerekli görülürse arttırılabilir) ve yaşam boyunca altı ayda bir tekrarlanmalıdır.
KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ Uygulama Zamanı – Yapılması gereken aşı
8. Haftalık – İç ve Dış paraziter uygulama
9. Haftalık – 1. Karma aşısı
10. Haftalık – 1. Lösemi Aşısı
11. Haftalık – 2. Karma Aşısı Tekrarı
12. Haftalık – 2. Lösemi Aşısı Tekrarı
13. Haftalık – Kuduz
Kedi Karma Aşısı; Kedilerde bulaşma oranı ve ölüm oranı yüksek viral hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Kedi karmaaşısı Yavruluk döneminde 21 gün ara ile iki doz halinde uygulanır.1 yaş ve sonrasında yıllık tek doz tekrarları gerekmektedir. Kedi Karma aşısının koruma sağladığı hastalıklar; kedi panlökopenisi (Felineparvovirüs FPV)üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan Calicivirüs ve Herpesvirüs enfeksiyonlarıdır.
Kedi Lösemi Aşısı; FelineLeukemia Virüs (FeLV)’ün neden olduğu ısırık yaraları, yalanma veya pireler aracılığı ile bulaşan yüksek patojeniteye sahip hastalığa karşı koruma sağlar. Yavru kedilerde 21 gün ara ile iki doz halinde uygulanır.1 yaş ve sonrası için tek doz tekrarları gerekmektedir.
Kuduz Aşısı; İlk aşılama 12 hafta ya da daha büyük olan kedilere uygulanır. Kuduz aşısı tekrarının kanunen yılda 1 kez yapılması zorunludur. T.C. kanunları gereği tüm kedi sahiplerinin kuduz aşısı yaptırma zorunluluğu vardır. Eğer ki herhangi bir şekilde kuduz aşısı olmayan bir kedinin başkasını ısırması veya tırmalaması sonucu oluşan maddi ve manevi tazminant ödemek durumunda kalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı İletişim

Bizi arayın veya aşağıdaki formu doldurun, sizinle iletişime geçelim. Tüm soruları iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.